Kdysi na farmě

První květinový záhon

Všechno to začalo jedinou magnólií.

Tedy, abych to uvedla na pravou míru, všechno začalo zapleveleným záhonem před domem, klíšťaty a rozhodnutím udělat radikální řez.

Když jsme se v březnu nastěhovali, před naším domem bylo toto:

S trochou práce a odhodlání jsem to proměnila v záhon se salátem:

Chvíli bylo všechno fajn, jenomže pak přišlo to skutečné jaro a léto. Déšť, plevel, slimáci. Ze salátu nic nezbylo a celý prostor před domem obsadil plevel. Neustále jsme ze sebe i ze psa sundávali klíšťata a slimákům se v tom taky moc líbilo, mezi keři a pod cihlami se drželo vlhko a měli tam fajn stín. Mimochodem, to, co vidíte u keřů, je prostě kus betonu postavený na cihlách. Zřejmě tam byl proto, že s ním nešlo hnout, ale k tomu se ještě dostanu.

Zkrátka, řekla jsem si, že tohle je naprd a bylo by praktičtější mít před domem prostě krátký trávník. Já nejsem velký fanoušek okrasných trávníků, pro mě trávník je prostě plevel – přirozený porost bez stromů a keřů – posekaný na krátko. Ani ty obyčejné s pampeliškami nemusím mít ve velkém množství. Ale protože vysoká tráva a keře klíšťata milují a alespoň u domu se jich chci co nejvíce zbavit, křoví muselo pryč.

Navíc jsem už od začátku plánovala, že si před dům vysadím magnólii. Miluju jejich květy. Když jsem chodila ještě na vysokou a bydlela na kolejích, chodila jsem k nim ulicí, která byla lemována magnóliemi a každé jaro jsem je nadšeně obdivovala.

No a třetí věc, která vedla k oné velké změně bylo rozhodnutí, že už se nebudu vymlouvat, že musím počkat na podzim, až bude pryč tráva a bude možné sekat stromy a keře a prostě začnu už teď. Štvala mě totiž ta bezmoc, vědomí, že je toho tolik potřeba udělat a vylepšit, ale musím čekat, až se něco stane – tj. přijde podzim. A tak jsem se do změn vrhla hned, po hlavě.

A jakmile jsem se rozhodla předzahrádku vyklidit pro magnólii, přišla na řadu další otázka – kam s těmi kameny, co lemují záhon? A tehdy mě napadlo udělat trvalkový záhon u šeříku a myrobalánu. Začala jsem tedy tam. Nejprve jsem zkoušela prostě poctivě vytahovat plevel i s kořeny, ale moc úspěch jsem neměla. Byly tam hlavně travní drny. A tak došlo na obyčejné, namáhavé rytí. Většinu drnů jsem obracela, některé zahazovala. Pak jsem záhon srovnala a dala na něj vrstvu kompostu. Nakonec přišla řada na kameny. Asi během dvou dnů jsem je tam naskládala. Takhle záhon vypadal před osázením. Vlevo šeřík, vedle něj myrobalán a v předním rohu napravo kanadská borůvka. Vedle ní je ještě bíle kvetoucí pivoňka, ta tam taky už byla.

Dále přišel na řadu plán osázení a nákup rostlin. Magnólie byla jasná, kromě ní jsem chtěla několik růží. Chtěla jsem všechno koupit na jednom místě a moc se mi nechtělo obcházet zahradnictví a zjišťovat, jestli mají, co chci, a tak podobně, tak jsem vybrala online zahradnictví Flos. Na první pohled jsem si zamilovala barvu růží Novalis a od nich se odvíjel výběr ostatních rostlin. Chtěla jsem jemnou, jednoduchou paletu barev – jen růžovou, bílou a modrou.

Dále bylo potřeba se zamyslet nad tím, jaké podmínky jsou na stanovišti. Jelikož je záhon pod velkými keři a vedle domu, v průběhu dne se neustále střídají místa, kde je světlo a stín. Tak jsem to vyhodnotila jako polostín. A v době, kdy jsem vybírala, byla hlína stabilně vlhká (i když naštěstí není jílovitá jako hned u domu), tak jsem myslela, že je to spíše vlhký stín. Každopádně to rychle vyřadilo levanduli, která mi připadala jako vhodný doplněk k růžím. Ty patří na slunné, suché místo.

Bylo mi už docela jedno, kdy budou rostliny kvést. Bohatě mi stačí, pokud budou kvést pár měsíců v létě, kdy si zahradu chodím užívat, nemusím mít květy pořád (což se často po trvalkovém záhonu chce).

Poučená z několik článků a chytrých knih jsem věděla, že je dobré rostliny vysazovat po skupinkách více jedinců od každého druhu a taky, že je dobré si zjistit výšku a vysoké dát dozadu (nebo doprostřed) a nízké dopředu. Věděla jsem, že růže mají dorůstat kolem 80 cm. Moje představa byla, že za nimi bude něco neutrálního s bílými květy jako pozadí a kolem nich a před nimi nižší rostliny s barvami květů, které jsem už zmínila.

Záhon měl taky ještě roh vedle šeříku, který zepředu nebude moc vidět, ale nechtěla jsem ho nechat prázdný, protože se dá obejít z druhé strany. Taky jsem tam ale nechtěla dávat nic moc… složitého, řekněme. Prostě jen pár kytek, které budou vypadat téměř jako luční.

Podmínky stanoviště byly taky jasné, zbývalo tedy jen vyhledávat podle požadavků a vybrat, co se mi líbí 🙂

A tak jsem jako pozadí k růžím vybrala čechravu japonskou, před ně modré zvonky a kakost, stranou do stínu ještě srdcovku nízkou, která mě zaujala svými květy, a taky mi učarovala sasanka japonská whirlwind, která podle mě bude tvořit hezké pozadí k borůvce a pivoňce.

Do rohu u cestičky jsem pak zvolila svíčkovec, jirnici albu a růžové vysoké zvonky.

Rostliny jsem objednala, trochu mě zaráželo, že nebyly žádné zprávy – měla jsem dojem, že jsem zvolila platbu předem a žádné údaje k platbě nepřišly – ale asi po týdnu nebo dvou, kdy už jsem si říkala, že objednám jinde, mi napsali, že objednávku posílají (na dobírku) a rostliny přišly.

Takhle byly zabalené v plastových krabičkách.

Po recenzích na Facebooku jsem měla trochu obavy, co mi pošlou, ale přišlo všechno a většina v dobrém stavu. Jen ty růžové zvonky vypadaly celkem bídně, jen pár lístečků v květináči, které by si člověk snadno spletl s plevelem. V dobré víře jsem je ale vysadila, že se třeba časem vzpamatují.

Sázení samotné jsem moc nefotila, přiznávám se, protože všechno přišlo zrovna v hodně deštivý den a já vybíhala sázet do mokré hlíny vždycky tak na deset minut, než začalo znovu usilovně pršet. Nechtěla jsem to ale nechávat na později po zkušenosti, kdy mám v květináčích dodnes kanadské borůvky zakoupené už někdy v květnu… pořád je není kam vysadit a dvě nebo tři z pěti mezitím uschly. Poučení pro příště, nejprve záhon, pak rostliny…

A tak jsem je všechny nejprve ustavila na místo – měla jsem seznam s názvy a výškou, abych to nepopletla – a párkrát to ještě posunula, než jsem byla spokojená. Pak jsem je postupně vysadila, začala jsem těmi hlavními – růžemi a sasankami – a postupovala od nich dál.

Svíčkovce jsem měla nakonec deset kusů, tak jsem z něj udělala dvě skupinky po pěti, jednu do rohu ke zvonkům (fotka přímo nad tímto textem) a druhou k borůvce.

Nechávala jsem větší mezery, prý trvá dva roky, než se trvalkový záhon úplně zapojí, ale není rozumné všechno sázet hned moc na husto. Tak uvidíme, jak to poroste. Ještě pár detailů použitých rostlin:

Modrý zvonek už mi i kvete
Kakost
Jirnice alba
Čechrava japonská
Srdcovka nízká “spring magic”
Sasanka japonská

Růže mají poupata, tak sem snad později dám i pár fotek rozkvetlých rostlin. Třeba srdcovka už mi kvete, ale ještě jsem ji nevyfotila. Také jsem do záhonu přidala hostu z jiného místa v zahradě, kde byla mezi plevelem zcela chudák zarostlá a přehlédnutá (viz úvodní fotka).

Jinak jsem vybírala i podle ceny, raději levnější kytky tam, kde potřebuji větší množství, dražších – jako jsou ty růže, sasanka nebo srdcovka – jen pár na doplnění.

A pak bylo na čase ještě nachystat místo pro magnólii. Začali jsme s tím průběžně ještě než rostliny přišly, nejprve jsme pokáceli a vytáhli šípek a rododendrony (nojo, škoda jich…), pak jsem odnosila to kamení, nejvíc práce zůstalo na manželovi, protože tam bylo několik pařezů a všechny je v potu tváře vykopal. Muž, o jakém každá venkovská žena sní 😀

Tohle všechno na místě bylo před magnólií… a ještě chvíli i vedle ní, než jsem to odvezli.

Kromě toho jsme vytahali dost cihel, jsou tady všude. A pak už zbýval jen ten prokletý kus betonu, se kterým se nedalo pohnout. Už jsem z něj brečela, že nemám kam tu magnólii dát, protože je přesně na místě, kde má být, aby se tam v dospělé velikosti pak vešla. A tu manžela napadla spásná myšlenka – tak já to rozbiju kladivem. A jak řekl, tak udělal. Vzal bourací kladivo a beton rozmlátil, můj hrdina. A tak i magnólie nakonec dostala (přesně vyměřené) místo. Kolem ní jsem pak vysela travní směs s jetelem.

Konec dobrý, všechno dobré.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *