Ženství a vztahy

Být ženou, být mužem

Jaké téma se ti v životě opakuje a nemůžeš se ho zbavit? Mně připadá, že celý můj život se točí kolem ženství a všeho, co s ním souvisí. Tvoření, příroda, emoce, krása, odevzdání a samozřejmě láska a muži. Jako by celá moje životní cesta a všechno, po čem doopravdy toužím, bylo jen o tom se vrátit ke své podstatě, k pravdě, která se ví od chvíle, co jsem se narodila – že jsem a mám být žena. A fascinuje mě, jak něco tak prostého může být tak složité.

Návrat k ženství a mužství je téma, které je poslední dobou na vzestupu. Píší se o tom články a knihy, natáčí videa, pořádají webináře a kurzy. Starší generace se nad tím mohou ušklíbat, přece co je na tom tak těžkého, co je třeba se učit? Po stovky let byla role muže a ženy ve společnosti víceméně jasná. Pak ženy začaly bojovat za to, aby dostaly práva, která jim byla upíraná. Najednou se všechno otočilo, role začaly být zmatené a jak doba šla dál, sice jsme všichni získali stejná práva a povinnosti – ne na 100%, ne všichni, vždy a všude, ale formálně ano – zato jsme úplně ztratili ponětí o tom, kdo jsme a co chceme a jak se máme chovat a žít. Nevíme už nic. Muži neví, kde je jejich místo a jaká je jejich role. A ženy zrovna tak.

Samozřejmě, že na to jsou názory. Spousta různých názorů. Současné pojetí ženství a mužství je o tom, kde člověk vyrostl, jaký postoj měli jeho rodiče, vrstevníci, společnost. Jenomže spousta toho, co denně slyšíme a vidíme, odráží jen nějakou povrchní, překroucenou pravdu, ne pravdu, kterou má každý v sobě danou – z velké části i biologicky. Tváříme se, že jsme nad biologii povznesení (hlavně pak lidé “duchovní”), ale ovládá nás pořád stejně. Smířit se s tím je první krok ke smíření se se sebou.

Pokud bych měla tímto článkem předat jen jednu věc, myslím, že to má být tato: Je důležité být ženou/mužem, naplno a beze studu, a být se svým opakem mužem/ženou a navzájem respektovat a oslavovat svoje odlišnosti. A tím nechci nijak útočit na ty, co se upřímně neztotožňují se svým biologickým pohlavím nebo prostě mají role otočené. Mluvím hlavně k těm, kteří cítí, že jsou mužem/ženou a že se jim to líbí, ale z jakéhokoli důvodu to v sobě potlačují nebo nerozvíjí a třeba se i cítí ztracení.

To je něco, co můžu říct, ale těžko to dokážu. Musí si to každý uvědomit sám, dojít si k tomu. Taky jsem spoustu let nechtěla a nemohla vidět, jak moc mi ubližuje všechno kontrolovat, pořád se někam hnát, usilovat o kariéru (zatímco chci hlavně lásku) a nosit kalhoty obrazně i doslova. Teprve když jsem si dovolila to alespoň na chvíli nedělat, povolit ten tlak, zjistila jsem, jak velký tlak to byl. Protože člověk si zvykne na všechno, když musí. I na umírání zaživa.

Může to zní banálně, ale nejlepší důvod proč být ženou/mužem je ten, že je nám to přirozené a bojovat se svou přirozeností nás vyčerpává, bere nám sílu, okrádá nás o naše přirozené dary a silné stránky a taky o naplnění, které nám přijetí své role může přinášet.

Naprosto věřím tomu, že ženy mají mít stejná práva jako muži. Naprosto nevěřím tomu, že se ženy mají či dokonce musí chovat stejně jako muži, aby si ta práva zasloužily. Nevěřím, že žena, která dobrovolně přijme historicky ženskou roli ve společnosti či domácnosti je méně hodnotná než ta, která se rozhodně přijmout tu historicky mužskou. Věřím jenom, že si všechny máme vybrat to, co je pro nás přirozeně dobré. Co nás dělá šťastnými. Po čem naše duše touží. A co nás léčí místo aby nám ubližovalo. A samozřejmě se tohle všechno nejvíc odráží ve vztazích s našimi protějšky.

Pochopit ženství není možné bez pochopení mužství, a naopak. Pohlaví jsou dvě a má to svůj důvod. Vytváří polaritu. Definují se navzájem. Nevíme, co je jedno, pokud nemůžeme poukázat na rozdíly oproti druhému. A jsou to ty rozdíly, co nás k sobě přitahuje, nutí nás vstupovat do vztahů a milovat. Chceme to, co nemáme. Muži chtějí ženy a ženy chtějí muže. Ale ne jakékoli muže. Muže s tou správnou energií – mužskou.

Vysvětlit co je ženské a co mužské, jak funguje ženská a mužská energie, apod., aby to bylo úplně jasné, uchopitelné, pocitově i rozumově, je podle mě víc, než dokážu v jednom článku zvládnout. Proto tedy spíše odkážu na jiné zdroje, místo, abych se snažila všechno dopodrobna vysvětlit tady.

Skvělou knihou na téma mužů a žen a jejich vzájemného vztahu je samozřejmě Cesta opravdového muže od Davida Deidy. Těm, co ji nečetli, ji doporučuji přečíst. Protože velmi dobře a pochopitelně vysvětluje rozdíly mezi muži a ženami. Jací jsme a proč nás to k sobě přitahuje. A obzvlášť jak se k sobě máme chovat, aby to fungovalo. Víceméně.

Muži by si tuhle knihu měli přečíst, i když mají pocit, že jsou mužní dost a nikdo jim nemusí říkat, jak na to. Protože tahle kniha nebo obecně být mužem není o tom naplnit nějakou představu společnosti, je to hlavně o tom, jak naplnit sebe, jak mít život, který nebude prázdný a beze smyslu. Jak najít, co jim chybí. A samozřejmě taky jak přitáhnout ty ženy, po kterých touží a jak s nimi zacházet, aby byly šťastné nejen ony, ale i ten jejich muž. Zkrátka, chcete pochopit ženy? Chcete vědět, jak s nimi žít? Chcete vědět, proč je tak moc chcete, i když vás tak moc vytáčí? Přečtete si tu knihu.

Jo a bonus. Muži, co jsou muži – z energetického hlediska, tj. někam směřují, umí vést, rozhodovat se, držet si své hranice, umí si brát, přijímat výzvy a překonávat překážky, zabezpečit rodinu, … místo aby jen seděli na gauči, starali se jen o sebe, vzdali svůj život a dali si na to pivojsou přesně ti “alfa samci”, které chce každá. Vím to, protože jsem žena a mám ženské kamarádky a všechny chceme tu vášeň, kterou dokážeme zažít jen s někým takovým, někým, komu můžeme věřit a odevzdat se mu.

Tu stejnou knihu by si měly přečíst i ženy. Já třeba díky tomu, že jsem ji četla, nejen pochopila lépe, co mě vlastně přitahuje na mužích, ale také jaká jsem ve srovnání s nimi já a co dělám a proč to dělám. Je krátká a stručná a podle mě mnohem lépe napsaná než kniha stejného autora určená pro ženy, takže ji opravdu doporučuji oběma pohlavím.

Dále doporučuji videa od Teal Swan, jmenovitě tedy Why Women Like Assholes, What Every Men Needs To Know about Women (!) a obdobné video pro ženy, co vědět o mužích, Divine Feminine vs. Divine Masculine a video přímo o ženské energii. Má toho víc k tématu žen a mužů, ale tohle jsou asi ty nejdůležitější.

Samozřejmě kdo nezná ženskou cykličnost (aneb jak se proměňujeme v průběhu svého cyklu – psychicky), doporučuji knihu Cyklická žena (Miranda Grey) a také články na internetu na tohle téma. To už je dneska pro ženy skoro základní vzdělání 🙂 Podobně proslavená je i kniha Ženy, které běhaly s vlky, ale musím říct, že mně osobně moc nedala. Zajímavější pro mě byla nová kniha Síla archetypů ženské duše, kde se rozebírají nejrůznější stránky ženské psychiky, ženské “role” – dívka, matka, divoženka, … Zajímavé čtení.

Trochu drsnější, těžší ke strávení můžou být články na smysl.com, kde je toho napsáno dost o autorově pojetí mužství a ženství a o tom, jak má muž vést a žena následovat, aby byli oba šťastní. Nic pro slabé povahy 🙂 I když bych se nepostavila za všechno, co se tam píše, určitě je to zajímavý pohled na věc, který stojí za to si alespoň přečíst. Každopádně – a to platí při čtení čehokoli – není dobré si ty věci slepě brát za své, protože pak z toho má jeden v hlavě akorát ještě větší zmatek. Vždycky si z toho vemte to, co promlouvá zrovna k vám, řiďte se intuicí, pocitem, pracujte na tom, co vám dává smysl a to ostatní dejte stranou nebo třeba úplně zahoďte.

A nejvíc to platí právě pro ženy. Je dobré si to číst, cítit, že tohle ve vás vnitřně vyvolává jasné “ano! přesně mi mluví z duše, tak se cítím, tak to chci!” a zařídit se podle toho, ale není dobré hodiny rozmýšlet nad tím, co je a není pravda a jaká mám být a jak se mám chovat. Kontrolovat se a dělat to, co je “rozumné” a ne co cítíme jako “správné”, je přesně to, co nás od ženství vzdaluje.

A pro muže jsem zase našla skvělý článek, resp. sérii článků, na “art of manliness”Léčení apatie moderních mužů 🙂 Pro obě pohlaví pak může být zajímavé zjistit, co je (podle vědy) spojeno se štěstím – ekonomie štěstí. Něco z toho je asi překvapivé. Např. peníze přináší štěstí jen do určité částky, pak už moc ne. Sociální vazby jsou víc než “cesta za hledáním svého smyslu” – protože právě ony nám dávají onen smysl. A sex je nejlepší když je 1y týdně a pouze s jedním stabilním partnerem. Kdo by to byl čekal?

Určitě taky hodně pomůže se dozvědět co nejvíc o evoluci lidstva, o biologii, o sexu. To všechno stojí na pozadí toho, jací jsme jako muži a ženy a proč. Pracuje s tím i psychologie a výzkumy to potvrzují. Pořád preferujeme víceméně stejné věci, jako naši dávní předci.

Je toho ještě spousta, co bych mohla napsat. Mohla bych vyprávět o svojí osobní cestě, na kterou tady nebyl prostor (třeba někdy příště). O tom, proč je lepší, aby vedl muž a proč je žena vyčerpaná, když se snaží si udržet jedno stanovisko a jeden směr (spoutat oceán svých emocí). Mohla bych vlastními slovy rozvést, co tedy je a není ženské a mužské a proč je pro ženy důležité odevzdání a přijímání a pro muže rozhodování a jednání, ale… to pochopíte i z daných odkazů, doufám.

Tímto článkem jsem hlavně chtěla říct, že věřím, že vědět tyhle věci a být tím, kdo v jádru jsme, je důležité pro naši pohodu, vztahy, fyzické i duševní zdraví. A že je to téma, které se vyplatí prozkoumat a zjistit, jestli promlouvá i k tobě.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *